Viktigt meddelande till föreningens medlemmar

Det är med stor sorg vi tvingas meddela att föreningens ordförande, Rolf Svanström, hastigt och helt oväntat, avled torsdagen den 19 juli 2012. Medlemmar ombeds därför kontakta övriga styrelseledamöter i eventuella föreningsfrågor framöver. Se kontaktuppgifter till kassören enligt nedan och till de andra i styrelsen på föreningens hemsida. Styrelsen återkommer med kallelse till extra föreningsstämma för val av ny ordförande och om vad detta får för konsekvenser för föreningens fortsatta arbete.

För Svensk-zambiska föreningens styrelse,
Lisa Persson, kassör
Rudboda Forsnäs 32
740 10 Almunge
0174-210 36
070-69 752 44
lisa.persson@swipnet.se

4 Comments

 1. Elisabeth Thorfinn
  Posted 24 juli 2012 at 4:54 e m | Permalink

  Så ledsamt! Rolf och Marianne var en av de första jag umgicks med i Zambia 93-96. Mina tankar går till Marianne och familjen. Du finns i mitt hjärta, Marianne. Kram Elisabeth

 2. Ylva Werlinder
  Posted 25 juli 2012 at 12:41 f m | Permalink

  Ja, så fruktansvärt sorgligt och oväntat. Rolf var en person som verkligen fanns där i vått och torrt. Jag tänker också på dig, Marianne. Varma tankar från Ylva

 3. Rachel
  Posted 26 juli 2012 at 2:57 e m | Permalink

  My deepest condolences to Mrs.Svanström and family on the unexpected demise of your loved one. He will always be missed and M.H.S.R.I.P!
  Rachel

 4. Lucy Mkandawire
  Posted 05 mars 2013 at 1:52 e m | Permalink

  My deepest condolences to the Svanstrom family and to the association as a whole.He was chairperson of the association in 2008 when i was there in Swedwn as an exchange student and we had the opportunity to attend some of the meetings.
  Condolences once more.
  Lucy Mkandawire, Lusaka.

Post a Comment

Your email is never shared. Required fields are marked *

*
*